Yazılım Nedir? Yazılım Türleri Nelerdir? ve Ne İşe Yarar?

Abone Ol 

Günümüz teknolojileri arasında yer alan bilgisayarlar yaşamımızın bir parçası haline dönüştü. Yaşamsal alanlarda gerçekleştirdiğimiz pek çok işlem onlarsız yapılamaz hale geldi. Yaşam standardını yükseltme amacını güden teknolojik gelişmelerin bir parçası olan bilgisayarlar donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşan cihazlar. Yazılım nedir? Sorusunu sorduğumuzda alacağımız yanıtlar yazılım ne işe yarar? Konusunda da bize bilgi sunacaktır.

Bilgisayarların bir araya gelerek bir cihaza dönüşmesini sağlamayı başaran parçalar donanım kısmını meydana getirirken bu cihazı işler hale getiren kısım ise yazılımdır. Yazılımlar kodlardan oluşan özel bir dildir ve cihazınızın gerçekleştireceği işlemler bu kodlar aracılığıyla oluşturulmuş programlara yüklenirler.

Bilgisayarlara yüklenen yazılım programları onun işlevsel hale gelmesini sağlar. Yazılım programları yalnızca bilgisayarların kullanım alanlarıyla sınırlı oluşumlar değildir. Birçok cihazın çalışmasını sağlama görevini üstlenen bu programlar telefon, tablet, elektronik eşya gibi çeşitli araçlarda kullanılırlar.

Yazılım Türleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Yazılım türleri nelerdir? Sorusunu iki başlık altında açıklamak mümkündür.

  • Dijital olarak hazırlanan temel yazılımlar.
  • Elektronik cihazlarda kullanılmak üzere üretilen yazılımlar

Bu iki başlığı kısaca anlatacak olursak dijital olarak hazırlen temeln yazılımlar yazılımın ta kendisidir. Elektronik cihazlar için yapılan kodlamalar (yazılımlar) ise yazılım teknolojileridir. Bunlar genel olarak bir en temel kart içerisinde çalışırlar. Dijital olarak hazırlen temeln yazılımlar ise sunucularda barındırılır.

Yazılım türleri kendi bünyesinde alt başlıklar halinde ele alınabilir. Bu durumda da üç başlık halinde açıklanması uygun olacaktır.

İşletim Sistemi İçin Geliştirilen Yazılımlar


İşletim sistemi yazılımları cihazların çalışması için mecburi olan ve genel özellikler taşıyan yazılımlardır. Cihazın çalışması için bu yazılımların olması mecburiluktur.

Uygulama yazılımları ise çeşitli amaçların gerçekleştirilmesine yönelik geliştirilmiş ve işletme sistemi ile entegre biçimde çalışabilen yazılımlara denir. Bilgisayar veya mobil cihazlarda kullanılacak olan oyun programları ve buna benzer platformlar uygulama yazılımları ile oluşturulur.

Teknolojik cihazlar veya elektronik aletlerin içine yüklenen ve onların çeşitli komutlarla çalışmasına olen temelk tanıyan yazılımlara programlama yazılımları denir.

Yazılım Ne İşe Yarar?

Teknolojik cihazlara yüklenerek onların çalışmasına olanak tanıyan yazılımlar insan hayatını kolaylaştırma hizmetine aracılık ederler. Bilgisayarlar vasıtası ile her alanda faaliyet hayata geçirmek olanaklı hale gelmiştir. Ayrıca elektronik pek çok cihazı hayatın her alanında kullanırız. Yazılım ne işe yarar? Sorusunun cevabını teknolojik cihazların işleyiş yöntemlerinde aramak uygun olacaktır.

Özellikle ticari yaşamın bir parçası haline gelen bilgisayarlar iş akış kontrollerinde, web sitelerinde, şirketlerin her çeşit ticari ihtiyaçlarında kullanılıyor. Geliştirilen standart veya özel uygulamalar firmaların kâr elde etme isteğiyle doğru orantılı hizmetler vermektedir. Firmalar ticari faaliyetlerinde verim artışı elde etmekten müşteri bağlantılarına kadar pek çok alanda hizmetlerini bilgisayarların sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde problemsiz gerçekleştirebilmektedir.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.