WordPress Litespeed Cache Ayarları 2020

Abone Ol 

WordPress hızını çoğaltmak için WordPress Litespeed Cache ayarlarının doğru yapılandırılması artık olmazsa olmazlardan. Dünyada en çok kulanılan website scripti olan WordPress eskisinden daha karmaşık br yapıya sahip. Türlü eklentilerle desteklenen temalar ve gerekli eklentilerle beraber WordPress aşırı yavaşlıyor.

Google’ın son yapmış olduğu SEO güncellemelerinde de hızlı olan sitelerin Google sıralamalarında daha ilk planda sıralandığını görmekteyiz. Yani sayfa açılış hızınız ve sayfalarınız arası dolaşım süresi ne kadar kısa sürüyorsa o kadar da Google sıralamalarında yukarıları oynarsınız biçiminde bir açıklamada bulunsak yanlış olmayacaktır.

WordPress Litespeed Cache Ayarları

1) LiteSpeed Cache Eklentisi Cache Sekmesi Ayarları

1) Cache Ayarları

Litespeed Cache sekmesinde yer alan Cache genel ayarlarını alttaki görseldeki yapabilirsiniz. Ön tanımlı olanlarda zaten bir çoğu açık halde geliyor. Sitenizde bozulma yaraırsa kapalı konuma getirebilirsiniz.

2) TTL Ayarları

Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapamnıza pek gerek yok. Bu yüzden bu bölümü geçiyoruz.

3) Purge Ayarları

Bu bölümde de pek ayar yapmanıza gerek yok. Sadece “Purge All On Upgrade” ve “Serve Stale” açık konumuna getirmeniz yeterli.

4) Exclude

Herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok.

5) ESI

Aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

6) Object Cache

Bu bölüm WordPress’in yönetim panelinin önbellekleme sistemi için. Arka plan hızlı olmasını istiyorsanız aşaıdaki gibi ayarları yapabilirsiniz.

7) Browser Cache


Bu ise tarayıcı ön belleğini kullanmak için bir ayar. Bunun yapılması bir hayli önemli diyebiliriz. Siteye giren kişinin tarayıcısı sitenizi önbellekleme yaparak pek çok dosyanın yeniden indirilmemesini sağlar ve daha hızlı sayfa dolaşımı sağlar. Browser Cache kısmını açık yapmanız yeerli Browser Cache TTL kısmına dokunmanıza gerek yok.

8) Advanced


Bu bölümde dokunmanız gerekli olan bir yer yok o yüzden geçiyoruz.

2) LiteSpeed Cache Page Optimization Sekmesi Ayarları


1) CSS Ayarları

Temanızda eğer ki CSS kodları minify ve kombine yapılmamış durumdaysa CSS Minify ve CSS Combine kısımlarını açık yapamınızı öneri ederim.

Load CSS Asynchronously açmanız durumunda bazı temalarda bozulmalar olabiliyor. Temanızda bozulma olursa kapalı duruma getirebilirsiniz.

Font Display Optimization kısmı css içerisinde font diplay özelliğini değiştirmekte. Genellikle işe yaramıyor. Tema CSS içerisinde font display manuel olarak da değiştirebilirsiniz. Swap ya da block tercih etmelisiniz. Ben swap tercih ediyorum. Bunu yapmadığınız taktirde Google Pagespeed’de bu konu da düzeltme yapmanız konusunda uyarı alabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.