Windows mu, Linux mu? Hangisini Kullanmalıyım?

Abone Ol 

Windows mu, Linux mu? Diye soru mu sordunuz? Sorunuza cevabımız bir hayli basit. Hangisi kolayınıza geliyorsa. Gelişen teknolojilerle beraber, işletim sistemlerindeki rekabetler bir hayli arttı. Bu sebeple büyük firmalar da kendilerini geliştirmek için diğer firmalar ile rağbet içindeler. Windows, dünyanın en çok kullanılacak olan işletim sistemlerinden biri olsa da, rakipleri de pek basit işlerle uğraşmıyor. En büyük rakiplerinden bir tanesi olan Linux işletim sistemi, dünya genelinde milyonlarca dijital cihazlarda kullanılmaktadır. Açık kaynak kodlu olduğu için bilişim uzmanlarının ve dijital sektörde gelişmek isteyen firmaların tercihi Linux olsa da, gündelik kullanımlar için Windows işletim sistemi çok tercih ediliyor. Peki siz hangisini tercih ederdiniz?

Neden Windows’u seçmeliyim?

Neden Windows’u seçmeliyim, sorusunu kendinize sormuş olabilirsiniz. Aslında bunun cevabı çok fazla. Gündelik kullanımlar için çok tercih edilen Windows işletim sistemi, en çok, verdiği destekler sayesinde tercih ediliyor. Günümüzde üretilen oyunların, yazılımların, programların ve kullanıma hazır dijital araçların nerdeyse tamamı, Windows için üretiliyor. Çünkü tarihçesine baktığımız zaman, çıktığı dönemde nerdeyse hiç rakibi yoktu. Var olan rakipleri ise sürekliliğini sürdüremedi. Bu sebeple tercih edilen işletim sistemi Windows oldu. Peki neden Windows?

  1. Gündelik kullanım için son derece kolaydır.
  2.  Güncellemeleri resmi bir şekilde belirtilmektedir.
  3. Yazılım ve driver desteği çok güçlüdür. Harici araçların neredeyse tamamı için otomatik indirme destekleri bulunuyor.
  4. Kullanımı kolay çözülen işletim sistemlerinden biridir.
  5. Çoklu dil desteği mevcuttur. Neredeyse tüm dillerde resmi olarak yayınlanmış sürümleri vardır.

Yukarıdaki nedenler sizlere yetersiz gelmiş olabilir fakat yapılan anketlere göre Windows’un tercih edilme sebeplerinin başlıcaları bunlardır.

Neden Linux’u seçmeliyim?

Neden Linux’u seçmeliyim, sorusunun cevabı bir hayli basit. Bilişimciler tarafından bir hayli tercih edilen bu işletim sistemini seçmeniz için çok mantıklı sebepler mevcut. Çünkü gelişen teknolojiyle beraber dijital rizikolar de bir hayli artmaya başladı. Windows, her ne kadar Linux’un en büyük rakibi olsa da, güvenlik ve kaynak kodlama konularında Linux, Windows’u açık ara geçmektedir. Piyasaya yayılmış dijital virüslerin nerdeyse tamamı Windows için üretilirken, Linux için bu sayı son derece azdır. İşte Linux’u seçmenizin belli başlı sebepleri;

  1. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
  2. Kullanıcılar tarafından geliştirilebilir.
  3. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle bu işletim sistemi için virüs riski oldukça azdır.
  4. Kütüphane destekleri oldukça fazladır.
  5. Yazılım veya programlama için çok uygundur. Yazılımcıların çoğu bu işletim sistemini tercih etmektedir.

Bu sebeplerden dolayı Linux’u tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.