VPN Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Abone Ol 

Ülkemizdeki web site yasaklarının artmasıyla birçok kişi VPN kullanmaya yöneldi. Asıl amacı işletmelere hizmet vermek olan VPN sistemleri, artık en küçük işler için bile kullanılır hale geldi. Durum böyle olunca birçok firma ülkemizdeki VPN hizmetlerinde kampanyalara gitmeye başladı. Peki, bu VPN tam olarak nedir, nasıl çalışır ve nasıl kullanılır? Bu yazımızda tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

VPN (Virtual Private Network)

VPN Türkçe ismiyle Sanal Özel Ağ, bir ağdan diğer bir ağa güvenli bir biçimde veri aktarımı sağlamak amacıyla oluşturulmuş tünel sistemidir. İletişimlerin tamamı VPN sayesinde şifrelenir ve bu sayede çevreden erişilmesi imkânsız hale getirilir.

Bu işlemi mevcutta sahip olunan IP adresi yerine diğer bir yerdeki IP adresini kullanarak yapar. Yani, kullanmakta olduğunuz cihazı diğer bir konumda göstermenize yarar. Bu sayede 2. Kişilerle kuracağınız iletişim hiç kimse tarafından izlenemez olacaktır. Kurduğunuz bağlantı normale göre bir hayli güvenli olacaktır ve kimliğinizin tespit edilmesi olanaklı değildir.

Asıl amacı bu olsa da, çoğu zaman VPN yardımı ile erişim sağlayamadığımız web sitelerine erişmeye çalışırız. Cihazınız VPN tarafından şifrelendiği ve ayrı bir IP adresine sahibi olduğu için 3.Kişiler tarafından izlenmeniz olanaklı değildir ve VPN servisinin atamış olduğu IP adresinin bulunduğu ülkenin cihazı gibi davranabilirsiniz. O ülkede yasaklı olmayan tüm sitelere girebilirsiniz. Bu özelliği sebebiyle VPN günden güne önem kazanmaktadır.,

VPN Uygulamaları

Bazı VPN servisleri işletmelere özel olarak üretilse de, bazılar uygulama olarak kullanıcılara da sunulmaktadır. Fakat bu noktada bir IP adresini yüzlerce kullanıcı kullanabilmektedir. Özel bir VPN teknik servisi hiçbir zaman bedava dağıttığı olmaz ve belli bir ücret ödemeyi gerektirir. Ücretsiz VPN servisleri ise VPN amacından daha çok, yasaklı sitelere erişim amacı ile üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Bu noktada servis sağlayıcı tarafından izlenebilirsiniz.

İster ücretli, dilerseniz de bedava dağıttığı kullanmanız herhangi bir fark yaratmayacak temel VPN fonksiyonlarını kullanabilmenizi sağlayacaklardır. Fakat bedava dağıttığı bir servise yukarda da belirttiğimiz gibi çok kişi bağlanacağı için internet hızınız %80′ e kadar azalacaktır. Ücretli VPN‘ lerde bu azaltma %20-%40 seviyelerindedir.

Google Chrome üzerinden eklentiler yardımı ile, akıllı telefonlarda mağazalarda, bunun dışında bilgisayarınız için özel yazılımlar olarak VPN teknik servisi alınabilir. Ayrıca Opera gibi uygulamalar kendi içlerinde bedava dağıttığı VPN barındırabilmektedirler.

VPN Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir VPN yazılımını indirdikten sonra, ücretsiz sistemlerde sadece başlat tuşuna basmanız yeterlidir. IP adresini sistem otomatik olarak atayacak ve kullanmaya başlayabileceksiniz. Fakat ücretli VPN yazılımlarında sistem sizden bir ülke veya IP adresi seçmenizi isteyecektir. VPN ağından hangi ülkedeki IP adresini kullanmak istediğinizi seçebilir ve başlat tuşuna basarak sistemi aktif hale getirebilirsiniz.

VPN amacı doğrultusunda kullanıldığında oldukça kullanışlı ve güvenli bir teknolojidir. Fakat VPN adı altında sunulan ve kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalışan VPN hizmetlerinden uzak durmanız gerekiyor. Aksi takdirde ava giderken avlanabilirsiniz. VPN uygulamalarını işletmeniz için istiyorsanız mutlaka bir hizmet satın almalı özel IP adresleri üzerinden iletişim kurmalısınız. Umarız VPN yazılımlarından en iyi faydayı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.