Twitch Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Abone Ol 

Merhaba kıymetli Bilgilihayat takipçileri bugün sizlere yeni ama fazla popüler bir sosyal platform olan Twitch’ten bahsedeceğiz.

Popüler canlı yayın uygulamaları arasında yerini alan Twitch katılımcılarına kazandığı parayla ön öne çıkmaya devam ediyor. Canlı yayın açan kişinin direk şekilde diğer kullanıcılardan bağış alabildiği Twich uygulaması binlerce kanalı olan bir televizyon gibi işliyor. Peki, Twitch nasıl kullanılır ve içindeki özellikler neler?

Twitch, Instagram, Facebook ve Youtube gibi bir sosyal ağ platformu olarak ifade edilirken içindeki canlı yayın özelliğiyle adından söz ettiriyor. 10 yıla yakın bir geçmişi bulunan Twitch, dünyanın en iyi oyuncularının ve yayın yapmak isteyen kişilerin insanlarla iletişim kurmuş olduğu bir yer olarak ifade ediliyor. İlk çıktığı zamandan bu yana günden güne popülaritesi artan bu platform, League of Legends yani oyuncuların genel itibari ile LOL diye andığı oyun hakkında yapılan yayınlar sonrası şimdiki halini aldı. LOL yayınlarıyla ününe ün katan Twich, sonralarda diğer başka oyunlara da ev sahipliği yapmaya başladı. Twitch platformu üzerinden yapılan yayınlara öyle rağbet gösteriliyor ki, uygulamanın günlük ziyaretçi sayısı 30-40 milyonlara kadar çıkabiliyor.

Bu platform üzerinden Windows, Mac, PlayStation 3, PlayStation 4 ve Xbox 360 konsollarına sahip bütün kullanıcılar, istedikleri zaman yayın yapabilir. Ayrıca, canlı oyun görüntülerini izleyicilerine sunan yayıncılar, kendi ses kayıtlarını da yayınlarına gömebilirler. Amerika merkezli olan Twitch, Türkçe dahil olmak üzere pek çok dil hizmeti sunuyor ve küresel anlamda herkes istediği videoyu izleyebiliyor. Anlayacağınız, Türkiye’den bir izleyici Youtube’da olduğu gibi Amerika’den çıkmış bir yayını izleyebiliyor.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.