Siber Zorbalık Nedir ? Nasıl Korunulmalıdır ?

Abone Ol 

Siber zorbalık, dijital ya da elektronik araçlar kullanılarak yapılan bir zorbalık ya da taciz biçimidir. Siber taciz ve siber zorbalık, çevrimiçi zorbalık olarak da bilinir. Özellikle gençler arasında giderek daha yaygın hale geldi.

Siber zorbalık, birisinin, özellikle de gençlerin internette, özellikle sosyal ağ sitelerinde başkalarını taciz etmesi ya da zorbalık yapmasıdır. Zararlı zorbalık davranışları, söylentileri, cinsel ifadeleri, tehditleri, bir mağdurun kişisel bilgilerini ya da aşağılayıcı etiketleri (ör. Nefret söylemi) yayınlamayı içerebilir.

Zorbalık, tekrarlanan davranış ve zarar verme niyetiyle tanımlanabilir.
Mağdurlar, daha düşük benlik saygısı, artan intihar düşüncesi ve öfkeli, korkmuş, depresif ve sinirli olmak dahil olmak üzere çeşitli olumsuz duygusal tepkiler yaşayabilir

İnsanlar Bunu Neden Yapıyor ?

Çevrimiçi taciz gibi görünen şey tesadüfi olabilir. Gönderilerin, metin mesajlarının ve diğer çevrimiçi iletişim yöntemlerinin kişisel olmayan doğası, birisinin şaka yapıp yapmadığını anlamanın zor olabileceği manasına gelir.

Zorbalığı yapan kişi, kişi ya da arkadaşlar da bir çizgiyi aştıklarını bilirler. Bu bir şaka veya hakaret değil – devamlı taciz ve tipik eğlenceli alayların veya öfkeyle yapılan kötü bir yorumun ötesine geçen tehditler.

Siber Zorbalıkta Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Halkı eğitmek için öğretmenler ve ebeveynler şöyle özetliyor:

Siber zorbalık, bir akıllı telefon ya da internet kullanarak zararlı materyaller yayınlayarak ya da göndererek başkalarına karşı acımasız olmaktır.” Alanda araştırma ve eğitim devam etmektedir. Araştırma, elektronik iletişimin kötüye kullanılması olarak kabul gören şeylerin tanınmasına ve bunlarla başa çıkılmasına yardım edecek temel tanımları ve yönergeleri belirlemiştir.

Siber zorbalık, zarar verme niyetiyle tekrarlanan davranışları içerir.
Siber zorbalık, siber taciz, taciz, aşağılama (itibar ve arkadaşlıklara zarar vermek için yalan söylentiler ve yalanlar yayınlamak ya da göndermek), kimliğe bürünme ve dışlama (çevrimiçi bir gruptan birini kasıtlı olarak ve acımasızca hariç tutarak).

Sosyal Medya Üzerinden Zorbalık ?

Sosyal medya sitelerine bağlı pek çok risk vardır ve siber zorbalık en büyük risklerden birisidir. Yaklaşık
geçen sene Facebook’ta bir milyon çocuk taciz edildi ya da başka siber zorbalık türlerine maruz kaldı. 

Sosyal medyayı kullanan gençlerin% 90’ı (%) çevrimiçi zulme tanık oldu ve sosyal ağdaki ortalama davranışları görmezden geldiklerini ve% 35’i (%) bunu sık sık yaptı.

Sosyal paylaşım sitelerinde acımasız davranışlara tanık olan sosyal ağ kullanan gençlerin% 95’i (%), başkalarının ortalama davranışı görmezden geldiğini gördüklerini söylüyor ve% 55’i (%) buna sıklıkla tanıklık ediyor.

Siber Zorbalığın İşaretleri !

Siber zorbalığa maruz kalan pek çok genç ve çocuk, genelde sosyal damgalanmadan utandıkları ya da bilgisayar ayrıcalıklarının evde ellerinden alınacağından korktukları için bir ebeveyne ya da öğretmene söylemek istemez.

Siber zorbalığın belirtileri değişiklik göstermekle birlikte şunları içerebilir:

  • Aile üyelerinden, arkadaşlarından ve etkinliklerinden çekilirse
  • Okul veya grup toplantılarından kaçınıyorsa
  • Evde notları düşerse ve öfkeyle “öne çıkarsa”
  • İnternet veya telefonu kullanırken veya kullandıktan sonra duygusal olarak üzülüyorsa
  • Çok gizliyse veya dijital hayatını koruyorsa
  • Ruh hali, davranış, uyku veya iştahta değişiklik olursa
  • Bilgisayarı veya cep telefonunu kullanmayı bırakmak istiyorsa
  • Anlık mesaj, metin veya e-posta alırken gergin veya tedirgin olması
  • Bilgisayar veya cep telefonu faaliyetleriyle ilgili tartışmalardan kaçınıyorsa

Siber Zorbalık’tan Nasıl Korunulur ?

Bazen insanlar zorbalığa maruz kaldıklarından ya da not edilip edilmediklerinden emin olmazlar ya da korkmazlar. Yani bu konu da hiçbir şey yapmıyorlar. 

Zorbalığa maruz kalıyorsanız, tacize uğruyorsanız ya da incitici bir biçimde alay ediyorsanız – veya olan birini tanıyorsanız – sessizlik içinde acı çekmek mecburiyetinde değilsiniz. Aslında, üzücü gönderileri, metinleri, mesajları ya da e-postaları kesinlikle bildirmelisiniz.

Zorbalığı bildirin !

Sosyal medya siteleri, insanlar zalim / kötü veya ürkütücü paylaşımlarda bulunduğunda veya kötü şeyler yayınladığında veya sahte hesaplar oluşturduğunda bunu ciddiye alır. Kullanıcılar kötüye kullanım bildirirse, site yöneticisi zorbanın ileride siteyi kullanmasını engelleyebilir ve gruptan çıkarabilir. Birisi size kaba metinler veya e-postalar gönderirse, bunu telefon hizmetine veya e-posta sağlayıcılarına (Comcast, Google ve Verizon gibi) bildirin.

Uzmanların çoğu hemfikir ve şunu öneriyor: Yapılacak ilk şey güvendiğiniz bir yetişkine söylemektir. Bunu söylemek genelde yapmaktan daha kolaydır. Siber zorbalığa maruz kalan kişiler bir zorbayı bildirmekten utanabilir ya da utangaç hissedebilirler. Bazıları tereddüt ediyor çünkü zorbalığı kimin yaptığından% 100 emin değiller. 

Ancak zorbalık zamanla daha da kötüleşebilir, bu nedenle yardımcı olacak birini bulana kadar konuşun . Bazen polis, anonim bir çevrimiçi zorbayı izleyebilir ya da izini sürebilir, bu sebeple bunu rapor etmeye değer.

Ebeveynler (Çoğu) çocuklarını korumakla o kadar ilgilenirler ki kimi zaman zorbalığı durdurmak için büyük adımlar atmaya odaklanırlar. Zorbalığa maruz kalıyorsanız ve bilgisayar ayrıcalıklarınızı ya da cep telefonunuzu kaybetmekten endişeleniyorsanız, korkularınızı ebeveynlerinize açıklayın. 

Bağlantıda kalmanın ne kadar değerli ve gerekli olduğunu bilmelerini sağlayın ve sizi cezalandırılmayacak bir çözüm bulmak için onlarla beraber çalışın. Güvenli telefon ya da bilgisayar kullanımıyla ilgili bir şeyler yapmanız gerekebilir – ilk şey zorbalığı kontrol altına almaktır.

Ayrıca okul öğretmeninizle, danışmanınızla ya da aile üyenizle de konuşabilirsiniz. Zorbalık, uykunuzu ya da konsantrasyonunuzu etkiliyormuş gibi hissediyorsa, terapi yardımcı olabilir. Buna hazır değilseniz, güvendiğiniz bir yetişkinin desteğinden yararlanın.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.