Mobil Uygulama Geliştirme

Abone Ol 

Native Uygulamalar

Native uygulamalar üstünde çalışmakta olduğu platformun donanımsal ve yazılımsal olanaklarına direk olarak eişebilir bu da Native uygulamalara Hybrid’e göre etkin performans kazandırır. Native uygulamalar yazmak için pek çok dil bilmek gerekir bu da en büyük dezavantajdır. Örneğin bir Android uygulama geliştiremek isteyen bir şahıs Java ya da Kotlin öğrenerek, IOS uygulama geliştirmek isteyen biri Objective-C ya da Swift gibi dillerini öğrenerek mobil uygulama geliştirebilir. Böylelikle Android ve IOS platformunda performansı yüksek uygulamalar geliştirilebilir.

Hybrid Uygulamalar

Hybrid uygulamalar Native uygulamalara göre bulunduğu platformun olanaklarına erişim bakımından Native uygulamlara göre dolaylı yoldan erişebilir. Bu da Hybrid uygulamalara bir dez avantajdır. Ama Hybrid dillerin en önemli avantajı genel itibari ile cross-platform diller olmalı böylece yazdığınız bir kod bazı konfigrasyonlar yaparak hem Android hem IOS hem Web uygulaması olarak çalışabilir. Benimde naçizane tavsiyem Hybrid diller öğrenmekten yana çünkü Hybrid diller sayesinde çok daha hızlı çalışabilirsiniz. Şimdi ise bu Hybrid dillerden bahsetmek istiyorum. Bunların en büyük ikisi Facebook tarafından geliştirilen React Native ve Google tarafından geliştirilen Flutter, bunun beraberinde Microsoft tarafından geliştirilen Xamarin gibi pek çok Hybrid dil bulunmakta şimdiyse Hybrid uygulama üstünden ilerliyeceğiz.

Flutter: Flutter

Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir UI yazılım geliştirme kitidir. Android, iOS, Windows, Mac, Linux ve web için uygulamalar geliştirmek için kullanılmaktadır. Flutter’ın ilk sürümü “Sky” olarak biliniyordu ve Android işletim sisteminde çalışıyordu.

Yazıldığı Diller: C++, C, Dart

React Native: React Native, Facebook, Inc. Tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir mobil uygulama çerçevesidir. Geliştiricilerin React’i yerel platform yetenekleriyle beraber kullanmasını sağlayarak Android, iOS, Web ve UWP için uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Qt için eksik bir bağlantı noktası da var.

Yazıldığı Diller: JavaScript, Java, Python, Objective-C

Xamarin: Xamarin, Mayıs 2011’de Mono, Xamarin.Android ve Xamarin.IOS’u yaratan mühendisler tarafından kurulmuş olan ve Microsoft’un sahibi olduğu San Francisco merkezli bir yazılım şirketidir. Ortak Dil Altyapısı ve Ortak Dil Özellikleri’nin platform uygulamalarıdır.

Yazıldığı Diller: C#, Objective-C

Ionic

Ionic: Ionic, mobil uygulamalar için HTML5 bazında hazırlanmış açık kaynak bir yazılım iskeletidir ve ön uç için yazılmış olduğundan kullanıcılara odaklanmıştır. Kullanıcı arayüzlerini konu alan Ionic, sezgisel kullanımı ve mobil uygulamanın kullanılabilirliğini düzeltmeyi hedefler.

Yazıldığı Diller: Javascript

Native Script: İngilizceden çevrilmiştir-NativeScript, Apple iOS ve Android platformlarında uygulama geliştirmek için açık kaynaklı bir çerçevedir. Başlangıçta İlerleme tarafından tasarlandı ve geliştirildi. NativeScript uygulamaları JavaScript ya da JavaScript’e aktarılan herhangi bir dil (TypeScript gibi) kullanılarak oluşturulur.

Yazıldığı Diller: JavaScript, TypeScript

Kivy: Kivy bir Python kütüphanesidir. Uygulama programlamak için kullanılır. Android, iOS, GNU/Linux, OS X ve Windows üstünde çalışabilir. MIT lisansı altında dağıtılır. Kivy bedava dağıttığı ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Yazıldığı Diller: Python, Cython

Şuanlık hybrid dilleri bu biçimde tutabiliriz. Gelin bir de bunların özelliklerini bir grafik üstünde görelim.