Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

Abone Ol 

Hes kodu nedir? Sorusunun önemi corona ile beraber daha da artmıştır. Bu yazımızda da hes kodu nedir ve nasıl alınır sorusuna cevapları sizler için vereceğiz.

Covid19 virüsü ile beraber hayatımıza giren ve Sağlık Bakanlığı tarafından alınan pek çok önlemden birisi olan insanların yaşama haklarını güvende tutabilmek adına güvenilir bir biçimde seyahat edebilmemizi sağlamayı başaran bir kod ’dur.

Hes kodu tüm yurt içerisinde ve yurtdışı seyahatlerin de alınması gerekli olan bir kod olmakla birlikte Hes kodu olmadan seyahat edilememektedir. Yapılan kontrol ve denetimlerde insanların hes kodu gibi önlemlere uyarak toplum sağlına dikkat ettikleri görülüyor.

Hes Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Hes kodunuzun seyahat sürenizin dönüş süresince devamlılığı gerekmektedir.
  • Her bir birey için kişisel Hes kodu gerekmektedir.
  • Covid-19 tanısı koyulan ve karantina durumunda olan insanların seyahat etmeleri kesinlikle yasaktır.
  • Hes kodu almak zorunludur hes kodu olmayan bireyler seyahat edemezler.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodunu almak mecburi olmasından dolayı alması çok kolay bir sistem olan hayat eve sığar adlı uygulama veya hayat eve sığar adlı web sitesinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Hes kodu alma işlemleri şu biçimdedir.

  • Hayat eve sığar uygulaması üzerinden “Hes kodu işlemleri “kısmına girilir.
  • Hes kodu oluştur butonuna tıklanır.
  • Hes kodu kullanım süresi belirlendikten sonra hes kodu oluştur butonu seçilir.

Hes kodu alma yöntemlerinden bir diğeri ise telefonlarımızdan sms kodu ile almaktır işlemler sırasıyla şu biçimde gerçekleşir.

Kimlik numaranız, kimlik kartının ön yüzeyindeki seri numarasının son dört hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılır ve 2323’e sms olarak gönderilir böylelikle hes kodunuz sistem tarafından otomatik olarak sizlere iletilecektir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.