FTP Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Abone Ol 

Yeni bir hosting hizmeti satın aldığımızda dosyalarımızı bu hizmetin içine yüklememiz gerekir. Hosting hizmetleri de fiziksel bir cihaz üstünde barındırıldıkları için bu işleme bir cihazdan diğer bir cihaza dosya aktarımı diyebiliriz. Fakat bunu klasik dosya paylaşımı yöntemleriyle yapabilmemiz olanaklı değildir.

FTP (File Transfer Protocol)

Türkçe anlamı Dosya Transfer Protokolü olan FTP, iki cihaz arasında yapılacak dosya alışverişini sağlamayı başaran sözleşmee ve sözleşmesi kullanan uygulamalara verilen isimdir. Sadece hosting hizmetlerinde değil, iki bilgisayar arasında yapılacak tüm veri alışverişleri için muhakkak kullanılması ve detaylı bir biçimde bilinmesi gerekiyor. Özellikle internet sektörü çalışanlarının bilmesi gerekli olan bu sözleşme, en eski sözleşmelerden biri olmasının beraberinde çağımızda halen aktif olarak kullanılıyor.

FTP hizmetlerini kullanabilmek için veriyi alacak olan bilgisayar ortamında FTP sözleşmesinİ yorumlayabilecek bir sistemler gereklidir. Veriyi gönderecek olan bilgisayar ortamında ise dosyalara erişim sağlayabilecek ve düzenleyebilecek bir FTP yazılımı bulunmalı, bunun beraberinde alıcı bilgisayarın IP adresi ve FTP şifresi gibi bilgileri temin edilmelidir. Eski bir teknoloji olduğu için bazı problemleri de yanı sıra getirebilmektedir.

FTP Ne Amaçla Kullanılır?

Yukarıda da sözettiğimiz gibi temel mantığı iki cihaz arasında veri ve dosya transferi sağlamaya yarayan FTP hizmetleri, pek çok amaç için kullanılabilir. Öncelikle web servisleri için kullanılabilen FTP hizmetleri, aynı ağ üstünde bulunan cihazlarda dosya aktarımı sağlamak amacıyla, bulut hizmetlerin bazılarına erişim sağlayabilmek için gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Kullanabileceğiniz birden çok FTP yazılımı bulunur. Her yazılım aynı amaca hizmet etse de aralarında bazı küçük farklılıklar bulunur. Bunun yanında yalnızca yazılım olarak değil, internet tarayıcı üstünden de erişebileceğiniz FTP hizmetleri bulunur. Bu açıdan bir FTP hizmetini kullanmak bir hayli kolaydır.

FTP muhakkak öğrenilmesi ve anlaşılması gerekli olan bir yazılımdır. FTP hizmetlerini tanımayan bir webmaster ya da yazılımcının işinde ilerlemesi olanaklı değildir. En kısa süre içerisinde bir FTP hizmeti kullanmaya başlayarak ince ayrıntıları öğrenebilir ve bilginize daha fazla bilgi kazandırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.