Evde Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler Ve Aktiviteler

Abone Ol 

Pandemi sürecinin belki de en önemli etkisi ailemizle daha fazla zaman geçiriyor olmamız. Evde çocuklar ile yapılabilecek etkinlikler ise bu sıcak ortamın daha eğlenceli geçmesini sağlayabilir. Özellikle gelişim çağında olan çocuklar için aile ile geçirilen zamanlar altın değerindedir. Bu yönü ile evde kalmamız gerekli olan bu günleri şu biçimde avantajımıza çevirebiliriz.

Tabi ülkemizde pedagoji anlamında kimi zaman eksik ya da yanlış yönlendirmeler yapılabiliyor. Örneğin çocuklar için yararlı oyunlar hazırlanırken bu oyunların ne kadar süreyle oynanacağından bile bahsedilmiyor. Oysa çocuklar gelişim çağında sürelerini doğru kullanmayı da öğrenmelidir. Örneği zeka geliştirici bilgisayar oyunları oynayan bir çocuk bu oyunu uzun süreler oynamaya devam ederse zararıyla da karşılaşmaya başlayacaktır. Aynı kural etkinlik ve aktiviteler içinde geçerlidir. Bu nedenle sizlere bu içeriği hazırlarken bir hayli dikkatli davrandık.

İşte pandemi sürecini bize getirmiş olduğu sıkıntılı ortamı çocuklarımızla yenebileceğimizi kanıtlayan eğlenceli aktiviteler.

Evcilik Oynamak

Evcilik çocukların en sevdiği oyunların başına gelir. Özellikle oyun oynama alışkanlığının yeni yeni başladığı yaşlarda büyük bir tutku ile bu oyunu oynarlar. Tabi günümüzde Pandemi gibi bir gerçeğimiz var. Bu oyun sosyalleşmek adına sokakta, mahallede, okulda, yazlıkta oynanınca daha güzel etki eden bir oyun veya etkinliktir. Lakin dışarı çıkmamanın daha avantajlı olduğu bugünlerde sizlerde biraz çocukluğunuza dönüp oynanan evcilikte tatlı mı tatlı bir rol üstlenirseniz hiç fena olmaz aslında.

Tabi bu oyunu oynarken çocuklarınıza örnek olabilecek tiplemeler yapmaya özen gösterin. Mesela doktor olun, öğretmen olun, yardımsever birisi gibi olun ve bunun iyi yönlerini anlatın.

Yemek Yapmak

Özellikle 10-14 yaş etkinlikleri arıyorsanız birlikte yemek yapmak çok doğru bir tercih olabilir. Sonuçta mutfak içerisinde bir çok bilgi barındıran muhteşem bir sanat atölyesidir. Çocuğunuzla masanın başına geçip birbirinden farklı yemekleri yapmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle hem eğlenceli bir biçimde zaman geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuzun mutfak becerilerini geliştirmiş olursunuz.

Tabi ki özellikle toplumumuzda aşçılığın önemi ve değeri bilinmiyor ancak güzel ve leziz yemek yapabilme becerisi istisnai bir yetenektir ve önümüzdeki senelerde gerçekten bugünden çok daha popüler bir meslek haline gelecektir.

Maket Hazırlamak

Çocuklar için zihin geliştirici etkinlikler sınıfına alabileceğimiz bir diğer aktivite makat tasarlamak. Özellikle 20-30 yaş aralığı iyi hatırlayacaktır. Okullarda teknoloji tasarım derslerimiz olurdur ve bizlerden şehir maketi hazırlamamız istenirdi. Gerçekten çok güzel ve özgün eserler ortaya çıkarabilen arkadaşlarımız vardı.

Günümüzde ise Koronavirüs sebebiyle okullar kapalı olması nedeniyle çocukların hayal gücünü geliştirmekte olan etkinlikler yapmak ya da onları buna yöneltmek sizlerin elinde. Tek yapmanız gerekli olan kırtasiyen hazır birleştirme maket almak ya da yalnızca karton ve yapıştırıcı alarak hayallerinizdeki dünyayı sil baştan yaratabilirsiniz. Ki bizlerin tavsiyesi o yönde. Zira sıfırdan üretmek hem hayal gücünü geliştirecektir hem de kağıtları, kartonları kesip biçeceği için el becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.