En Çok Kullanılan Programlama Dilleri 2021

Abone Ol 

En çok kullanılacak olan programlama dilleri, bilindiği gibi değişkenlik gösterebilir. Bu sıralama, genelde güncellemeler ve kütüphane destekleri ile değişmektedir. Programlama, dijital dünyanın gelişmesi ile bir hayli ilgi gören bir meslek haline dönüşmüştür. Bazı yazılımcılar, bedava dağıttığı programlar üretip insanlara bedava dağıttığı destek sağlamaya çalışırken, bazı yazılımcılar ise lisanslı programlar üretip ücret karşılığında bu programları satmaya başladılar. Devletler bile artık programlamanın önemini anlayıp devlet kadrolarına yazılımcılar almaya başladılar. Türkiye ise bu konu da 1 Milyon İstihdam kampanyasını başlatıp, tüm yurt genelinde en az 1 000 000 yazılımcı gence destek vermeye başladı. Peki dünya çapında en çok kullanılacak olan yazılım dilleri hangileridir?

1 – PHP

PHP dili, web programlama için kullanılan oldukça kapsamlı ve popüler bir dildir. Bu dili öğrenip web yazılımlar üretebilir ve hatta ürettiğiniz bu yazılımları pazarlayabilirsiniz. Dünya genelinde en çok kullanılan dillerden biri olup, kendi sınıfında en çok tercih edilen dildir.

2 – HTML

HTML dili ise tasarım için öğrenilen bir dildir. PHP ya da farklı dillerde yazılmış web tabanlı programlar için tema oluşturmaları HTML diliyle yapılmaktadır. İnsan iskeletinin üstünü örten deri olarak düşünürsek, yanlış bir betimleme yapmış olmayız. HTML dilinin dünyada kullanımı ise milyonlarca kişiye ulaşıyor.

3 – Java

Java dili ile hem Android, hem Masaüstü, hem de web tabanlı uygulamalar üretmeniz mümkün. Profesyonel bir dil olmasının yanı sıra, kullanımı oldukça zor olan bir dildir. Android için oluşturulan uygulamaların çoğu Java dili ile yazılmaktadır. Aynı zamanda hepimizin severek kullandığı Nokia 3310 ve benzer telefonların da işletim sistemleri veya kullanım yapısı, Java dili ile programlanmıştır.

4 – Python

Python dili, son dönemlerin en popüler dillerinden birisidir. Yapay zeka denince akla gelen robotların, araçların ve çok daha fazlası olan dijital aletlerin çoğunda Python dili kullanılıyor. Gelişen teknoloji ile beraber yapay zeka teknolojileri de bir hayli yaygınlaşmıştır. Bu sebeple Python dili rağbet görmeye başlamıştır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.