Cep Telefonunu Kim İcat Etti?

Abone Ol 

Günümüzde bir çok kişi tarafından yaygın olarak kullanılacak olan cep telefonları, her ne kadar akıllı teknoloji olarak üretilse de, tabi ki geçmişten bu güne kadar oldukça farklı modeller ile getirildi. İlk olarak telefonun mucidi olarak bilinen isimlerden bahsetmek ve cep telefonunu kim buldu sorularınıza yanıt vermek gerekirse, Martin Cooper ismine yer verebiliriz.

Martin Cooper Kimdir?

Cep telefonunun mucidi olarak bilinen Martin Cooper, 26 Aralık 1928 tarihinde dünyaya gelmiştir. ABD Chicago doğum yeri olarak bilinirken, Illinois Institue of Technology’ dan 1950 senesinde mezun olmuştur. Eğitimini tamamladıktan sonra ise direk şekilde Deniz İhtiyat Teşkilatı’na kayıt yaptırmıştır. Yine Kore Savası süreci kapsamında denizaltı yetkilisi olarak b teşkilatta görev almıştır.

Bahsettiğimiz üniversite de 1957 senesinde yine elektrik mühendisliği alanında mastarını bitirmiştir. Yine aynı üniversite de 2004 yılı içerisinde fahri doktor olarak ödül almış olurken, yönetim kurulunda da görev aldığı alınan bilgiler arasındadır.

Telefonun İcadı Hikâyesi

Telefon tasarım ve üretimi gerçekleşmeden önce, Cooper eşi ile bir tatile çıkmıştı. Karayip’ te herkesten uzak bir adada tatile gitmiş olurken, otel de çocukları ile konuşamadıkları için eşine sitem etmiştir. Sen Motorola’ nın bir numaralı yöneticisin ve telefonların neden bir portatif modelinin olmadığını sormuştur. Bu soru üzerine, CEO, tatilleri biter bitmez, Motorola’nın başında geçtiğinde çalışmalara başlamış ve ilk cep telefonu tasarımı fikirlerini ortaya koymuştur. Bazı kaynaklardan alınan telefonun icadı hikâyesi bu biçimde olurken, cep telefonunu kim buldu sorularında eşinin de düşünce katkısı olduğu söylenebilir.

İlk akıllı telefon özellikleri

  • Dokunmatik ekran
  • E- posta gönderimi
  • Daha uzun konuşma süresi
  • İlk cep telefonuna göre daha hafif bir tasarım
  • Konuşma ve dinleme de daha verimli fonksiyonlar

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.