Bilgisayarın Oyun Perfonmansını Arttırma Yöntemleri

Abone Ol 

Oyuncular için tasarlanan dizüstü bilgisayar tipleri genel itibari ile aynı fiyata satılan masaüstü bilgisayarların performansına sahip değildir. Ancak kullanıcılar tarafından yapılması gerekli olan bazı hamlelerden sonra performansın eskiye nazaran çok daha iyi bir hale getirilmesi sağlanabilir.

Bilgisayarı Temiz Tutmaya Çalışın


Bilgisayarda oyun performansını çok daha iyi bir seviyeye getirmek için bilgisayarı temiz tutmak çok önemlidir. Düzenli olarak toz ve kir gibi konular gündeme getirilerek bilgisayarı bunlardan uzak tutmak iyi bir sonuç almaya neden olabilir. Tozlar bilgisayarın hava akımının azalmasına neden olacağından dolayı, daha fazla ısınmasına yol açacaktır. Sonuç alarak ısınan bilgisayar ortamında da performans bakımından bazı düşüşlerin görülmesi çok normaldir. Bu sebeple diğer işlemlerden önce bilgisayarın fiziksel anlamda temizliğinin yapılması doğru bir tercih olacaktır.

Sürücüleri Güncelleştirin


Linux, Windows ya da Mac OS işletim sistemine sahip olan bilgisayarların tümü temel olarak aynı donanıma sahip durumdadır. İşletim sistemi fark etmeden aygıt sürücülerinin düzenli şekilde güncelleştirilmesi gerekir. Buna ilave olarak grafik kartı sürücülerinin de oynadığınız oyunun performansına önemli şekilde etki edebileceğini unutmamanız gerekir. Bu sebeple grafik kartının güncel olup olmamasını daimi olarak kontrol etmeniz gerekecektir.

Güç Ayarlarını Ayarlayın


Dizüstü bilgisayar türleri, batarya ömrünü korumak adına tasarruf modunda çalışırlar. Bu durumu düzelterek bilgisayar ortamından almış olduğunuz performansın biraz daha artmasına neden olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekli olan şey ise sistem>güç ve uyku>güç ayarlarını takip ederek, bilgisayar performansı için etkin performans seçeneğini seçmektir. Yine aynı konum üzerinden arzu ettiğiniz her an bilgisayar performans ayarını değiştirebilme hakkına sahip olmuş olursunuz.

Windows 10 İçin Oyun Modunu Etkinleştirin

Eğer Windows işletim sistemini kullanıyorsanız oyun modunu tercih ederek, oyun performansını biraz daha arttırmayı düşünebilirsiniz. Bunun için görev çubuğunda sağda yer alan ayarlar yazısına tıklayarak, karşınıza çıkan ekranda oyun yazısına tıklamalısınız. Burada sol kısımda “oyun modunu aktifleştir” yazısı karşınıza gelecektir. Bu şekilde bilgisayarınız oyun oynamak için en iyi hale getirilmiş olur.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.